IMC je četvorodnevna konferencija organizovana od strane Internacionalne Meteorske Organizacije (IMO) namenjena svima (i amaterima i profesionalncima) čije su zajedničko interesovanje meteori. Koncipirana je tako da se tokom celog dana učesnici bave razmenjivanjem ideja i dostignuća u vidu prezentacija, dok su večeri rezervisane za isto to samo uz malo opušteniju atmosferu.
Program cele konferencije možete naći na http://www.imo.net/imc2013/Program, a predavanja i postere (kada ih autori budu postavili) na http://www.imo.net/imc2013/node/20. Bilo je puno kvalitetnih predavanja, ali ne bih da komentarišem i prepričavam svako, tako da ću pokušati da se ograničim na ona za koja mislim da će biti najzanimljivija i najkorisnija za Petničku meteorsku grupu (PMG).
Za početak Kanađani i njihov CAMO (The Canadian Automated Meteor Observatory). U kratkim crtama to je sistem od dve stanice na razdaljini od 50 kilometara sa po dve kamere - širokougaonom i sa veoma uskim vidnim poljem. Kada širokougaona detektuje meteor, aktivira se ona sa uskim vidnim poljem i počinje da ga prati. Rezultat toga su detaljni snimci ablacije meteoroida. Više o tome na:
http://meteor.uwo.ca/research/highres/camo/overview.html
Od ostalih video mreža, osim Amerikanaca koji se, pored popularizacije i umnožavanja kamera trude da u svoju mrežu uvedu i spektroskopiju (http://cams.seti.org/; http://www.cloudbait.com/index.php), trebalo bi obratiti pažnju i na naše komšije, Hrvate i Rumune. Hrvati se uglavom bave pronalaženjem manje aktivnih rojeva i mogli bismo možda da se upustimo u neki zajednički projekat sa njima ako bude volje i potrebe (http://cmn.rgn.hr/). Takođe, uskoro bi moglo da dođe do saradnje sa jednom od rumunskih video mreža koja bi počela uparivanjem jedne od njihovih sa našom kamerom. Sirko Molau (Nemačka), inače predsednik Video komisije IMO, ima svakako najbolji uvid u video posmatranja meteora u Evropi.
Pomenula bih i američko-francuski duo koga čine Majkl Henki (Michael Hankey) i Vinsent Perleren (Vincent Perlerin) i koji razvija aplikaciju pomoću koje možete da pošaljete informacije o bolidu koga ste upravo videli. Uskoro bi trebalo da se pored sajta Američkog Meteorskog Društva http://www.amsmeteors.org/ ista nalazi i na sajtu IMO-a, a do kraja godine bi trebalo da imaju i aplikaciju za telefon.
Zanimljiva mi je bila i Elizabet Silber (Elizabeth Silber) koja se bavi infrazvučnom detekcijom bolida. Više o njenim radovima možete naći na: http://www.astro.uwo.ca/~esilber/publications.html.
Za kraj bih pomenula i Žeremija (Jeremie Vaubaillon) koji, između ostalog, pokušava da omogući još jednu airborne misiju. Ovog puta nije u pitanju nadletanje Skandinavije i snimanje Drakonida (http://www.imo.net/imc2012/sites/default/files/vaubaillon-1-2012preview.pdf), već nadletanje Severne Amerike i snimanje roja čiji radijant će se 24. maja 2014. nalaziti kod sazvežđa Žirafe i čiji ZHR se prognozira na barem 100 – 400. U pitanju su ostaci komete 209P/LINEAR, a tokom maja 2014. svi oni izbačeni između 1803 i 1924 bi trebalo da se nađu na Zemljinoj putanji
(http://www.imcce.fr/langues/en/ephemerides/phenomenes/meteor/DATABASE/209_LINEAR/2014/index.php).
Na sve projekte koje smo isplanirali za vreme četvrte škole meteorske astronomije moglo bi dodati još i razvijanje sistema video kamera po ugledu na Kanađane. Tragača za rojevima ima dosta, ali su se u ovakvu priču sa video posmatranjima za sada verovatno samo oni upustili. Činjenica je da je njima to profesija i da im je verovatno neuporedivo lakše da dođu do sredstava, ali bi ipak nešto slično moglo da se pokuša i u PMG-u.
Ova konferencija je zaista divna prilika da se upoznate sa radovima i projektima interesenata za meteore iz celog sveta, kao i da ostvarite kontakt sa njima. Veoma je zanimljivo videti šta ljudi rade, bili oni apsolutni početnici, amateri ili profesionalci. Nadam se da je ovaj izveštaj uspeo da prenese barem delić konferencije. Ako neko slučajno ima pitanje o nekom od predavanja ili konferenciji u opšte na koje misli da mogu da mu dam odgovor, neka mi slobodno piše.