Letnji posmatrački kamp na Debelom brdu

Ove godine letnji posmatrački kamp biće organizovan na Debelom brdu kod Valjeva u periodu od 5. do 20. avgusta. Tokom ovog perioda biće organizovana vizuelna i video posmatranja tada aktivnih rojeva.

Položaj radijanta Perseida / izvor: Sky & Telescope

Položaj radijanta Perseida / izvor: Sky & Telescope

Pre svega, biće posmatrani Perseidi, meteorski roj koji potiče od komete 109P/Swift-Tuttle, aktivan tokom skoro celog avgusta, a čiji se maksimum aktivnosti očekuje u noći između 12. i 13. avgusta. Očekuje se da zenitna časovna frekvencija (ZHR) ovog roja u maksimumu aktivnosti bude oko 100.

Jeremie Vaubaillon, koji se bavi evolucijom meteorskih rojeva, na osnovu numeričkih simulacija dao je predviđanja da će se povećana aktivnost Perseida, ako je uopšte bude, moći primetiti i nekoliko sati pre očekivanog širokog i "glavnog" maksimuma, kao posledica prolaska Zemlje kroz struju čestica oslobođenu sa komete pri njenom prolasku kroz perihel 1862. godine. Njegove numeričke simulacije govore da bi do toga trebalo da dođe 12. avgusta oko 20 sati i 39 minuta po našem lokalnom vremenu (18:39 UT), a ta povećana aktivnost, ako je uopšte bude, trebalo bi da traje nekoliko sati oko ovog potencijalnog lokalnog maksimuma.  Naravno, ništa od ovoga ne govori da će ovakve aktivnosti uopšte biti i zato je bitno organizovati vizuelna posmatranja i ispratiti aktivnost, pa uporediti sa predviđanjima koja daju modeli.

Pored Perseida, biće aktivno još nekoliko manjih meteorskih rojeva. Pre svega, to su Kapa Cignidi, meteorski roj čiji je radijant u sazvežđu Labud, a koji je posebno zanimljiv jer dosadašnja istraživanja nisu uspela da utvrde pravilnosti u aktivnosti ovog roja (čak ni kada se dešava maksimum), pa se posmatrači upozoravaju da se roj može ponašati "onako kako se ne očekuje".

Mesec će biti u fazi mladog Meseca i to će omogućavati tamno nebo kao povoljan uslov za posmatrače.

Više o svemu ovome možete pročitati na sajtu Međunarodne meteorske organizacije.

Na kampu će u proseku boraviti preko 20 učesnika, a pored predavanja planirane su i dnevne aktivnosti koje predstavljaju svojevrsni nastavak aktivnosti sa Škole meteorske astronomije koja je održana u Petnici u junu mesecu.

Written by Dušan Pavlović

Bookmark the permalink.

Comments are closed.